Medikal Estetik

Fue Saç Ekimi

sac-ekimi

FUE SAÇ EKİMİ

FUE yöntemi, lokal anestezi altında ense ve kulak üstü bölgesindeki saç köklerinin mikromotor yardımıyla tek tek alınarak ihtiyaç olan saçsız alanlara nakledilme operasyonudur.

Saç ekimi ciddi sağlık sorunu olmayan herkese uygulanabilir.

Saç ekimi ense ve kulak üstü bölgesindeki dökülmeme özelliğine sahip saç köklerinin FUE yöntemi ile alınarak, saçsız alanlara nakledilmesidir. Saç ekimi lokal anestezi altında uygulanır. 4000-4500 greftlik bir saç ekiminin süresi yaklaşık 6 saat sürmektedir.

Erkeklerde özellikle tepe ve alın bölgesinde bulunan saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için zarar görmekte ve dökülmektedir. Fakat ense bölgesinde bulunan saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olmadığından dökülmezler. Saç ekimi bu dökülmeyen saç köklerinin ihtiyaç duyulan bölgeye transfer edilmesi işlemidir. Saç kökleri doğru bölgeden sağlıklı bir şekilde alınıp nakledildiği taktirde dökülmeme özelliğine korur.

İşlemin lokal anestezi altında yapılması nedeniyle, işlem süresince hasta ile doktor iletişim içerisindedir. Kişi kendini rahat hisseder, operasyon sırasında ağrı hissi duymaz. Sadece lokal anestezik ilaçlar hafif bir sızı hissettirebilir. Operasyon sonrası doktorun önereceği ağrı kesici ve antibiyotiklerin düzenli olarak kullanılmasıyla süreç rahat bir şekilde tamamlanacaktır.

FUE TEKNİĞİNİN AVANTAJLARI

  • Saç kökleri sadece ense bölgesinden değil,kulakların üst kısmından da alınır.
  • Saç köklerini almak için mikromotor kullanımından dolayı alınan bölge daha hızlı iyileşir ve daha kısa sürede daha fazla saç kökü almamıza olanak sağlar.
  • Bir seansta 4000-4500 arası graft ekimi yapılabilmektedir.
  • Saç kökleri tek tek alındığı için alınan bölgede herhangi bir dikiş,iz ağrı ve acı olmaz.
  • Saç kökleri mikro greft halinde alındığı için ekim yapılan bölge çok hızlı iyileşir ve kesinlikle iz kalmaz.
  • Saç ekiminden bir gün sonra kişi çok rahat sosyal hayatına ve iş hayatına dönebilir.

FUT Yöntemi (Foliküler Unite Transplantasyonu)

Ense bölgesindeki saçların, iki kulak arasından şerit halinde çıkarılması işlemidir. Son 3 yıldır FUE tekniğindeki gelişmelerden dolayı FUT tekniğini kullanmıyoruz.

SAÇ EKİMİ SONRASI SÜREÇ NASIL OLACAK

Operasyondan sonra ekim yapılan alanda, kan pıhtılaşmasına bağlı kırmızı kabuklanmalar görülür. Hastaya ekimden sonraki 2.günden itibaren  10 gün boyunca her gün ve birer kez olmak üzere saçlarını düzenli olarak yıkaması tavsiye edilir. Bu yıkamalar ile kabuklanma önlenir. Bu kabuklanmalar 7-10 gün içinde tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir

Oluşan kabuklanmaların dökülmesi ile ekilen saçların bir kısmı veya tamamı dökülür; ancak dökülen, ekilen kök değil saç telidir ve bu dökülme normaldir.

Operasyon sonrası 3 aylık süre boyunca bu görünümde bir değişiklik olmaz. 3.ayın sonunda yeni saçlar  çıkmaya başlar. Ekim yaptıran kişideki gözle görünür değişim 6. aydan itibaren ortaya çıkar. Bu sürenin akabinde her ay ortalama % 10'luk bir artışla saçlar uzamaya devam eder ve 1.yılın sonunda hasta, yeni saçlarına sahip olur.

 

Buradasınız: Home Fue Saç Ekimi