Medikal Estetik

http://www.medicanaestetikbeylikduzu.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.botoxgk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbeylikduzu.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.dolgugk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbeylikduzu.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.kimyasal-peelinggk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbeylikduzu.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.lazer-epilasyongk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbeylikduzu.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.fue-sac-ekimigk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbeylikduzu.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.sac-dokulmesi-tedavilerigk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbeylikduzu.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.sac-ekimi-ve-prpgk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbeylikduzu.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.selulit-ve-bolgesel-yaglanma-tedavilerigk-is-127.jpglink
«
»

Ciltte Leke ve İz Tedavileri

CİLTTE LEKE VE İZ TEDAVİLERİ

Leke kadın ve erkeklerde en yaygın görülen cilt rahatsızlıklardan biridir. Lekelerin birçoğu özellikle yanak, alın ve çenede oluşur; yüze daha mat ve pürüzlü bir görüntü verir. Bazen vücut bölgelerinde yani sırtta, göğüste veya el üzerinde de oluşabilirler. Leke konusunda her şeyden önce dikkatli bir fizik muayenesi ve iyi bir anemnez şarttır. Lekeler doğuştan oluşabildiği gibi bazen çocukluk döneminde bazen de hamilelik sırasında veya kişinin geçirdiği bir takım sistemik rahatsızlıklar sırasında kullandığı ilaçlar ile birlikte artış gösterebilir. Leke oluşumunda güneşe maruz kalınan dönemlerde lekelerde artış olup olmadığı iyice araştırılmalıdır.

Lekeler iyi huylu iken bazen kötü huylu nitelik taşıyabileceğinden, leke vakalarında bu konuda uzmanlığı olan dermatologlara başvurmak ve bunun profesyonel ayrımını yapmak şarttır.

İyi huylu lekelerde kişiye estetik açıdan rahatsızlık vermediği takdirde alınması gerekmezken, bazı kötü huylu leke ve benlerde ben ve lekeleri kontrol altına almak, ben haritalarını çıkartmak ve 6 aylık periyotlar şeklinde onları takip etmek ve gerektiğinde benleri cerrahi olarak çıkartmak gerekecektir. Lekenin nedenleri olarak; güneş, hormonal değişiklikler, bazı sistemik hastalıklar, genetik faktörler, enfeksiyonel hastalıklar (mantar vs.), ilaç, yanlış kozmetikler, yanlış uygulamalar gibi durumlar sıralanabilir.

LEKE ÇEŞİTLERİ
Melasma(Cloasma)

Doğum kontrol haplarının içerdikleri hormonlar, hamilelik sırasındaki hormonal değişimler, melanin pigmentin aşırı üretimini gibi nedenleri olabilir. Bu artış ile birlikte en çok güneş gören yanak, alın ve çene gibi bölgelerde boyutları büyük lekeler oluşabilir. Bazen genetik özellik taşıyan bu durumlar tekrarlayan hamileliklerle birlikte artış gösterebilir.

Kronik Güneş veya Solaryum Banyoları

Güneş ve solaryuma maruz kalmanın sonucunda cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar. Dolayısıyla leke oluşumunda artış görülür.

Çil (Efelid)

En çok yanak, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık veya daha koyu kahverengi lekeler şeklinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde artarken güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.

Erken yaşlarda solar lentigo denilirken ileri yaşlarda oluşanlara senil lentigo denilir. Boyutları 2-20 cm arasında, renkleri açık kahverenginden siyaha kadar değişebilir. Lentigolar bazen sistemik birtakım hastalıklarla birlikte olabilirler veya hastalıkların habercisi olabilirler.

LEKELERDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Lekelerin oluşum ve ilerlemesinde güneş çok önemli bir faktör olduğundan her şeyden önce güneşin UV ışınlarından çok iyi korunmak gerekiyor. Unutulmaması gereken nokta ise UV ışınlarının sadece güneşli mevsimlerde değil, bulutlu ve karlı havalarda da var olduğudur. Bu sebeple lekelerin ilerlememesi ve yeni lekelerin oluşmaması için her dönemde güneşten iyi korunmak gerekir. Kış aylarında 15-20 faktör güneş koruyucular kullanmak yeterliyken yaz aylarında daha yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmak gerekir. Güneş koruyucular etkilerini 4-5 saatte kaybettiklerinden gün içerisinde kullanım tekrarında yarar vardır. Kozmetik sektörü bu konuda çok hızlı bir gelişme göstererek çok değişik alternatifler üretiyor, yüksek koruma faktör içeren fondoten ve pudralar, güneş koruyuculu rujlar bu konudaki seçeneklerden birkaç tanesidir.

Medikal Tedavi

Bölgeye sürülen ilaçlar bazen bölgenin rengini açabilir veya soyucu nitelik taşıyabilir. Bilinen en önemli renk açıcılar hidrokinon, kojik asit, askorbik asit olup; bazen tek tek bazen kombine şeklinde uygulanabilir. Soyucu nitelikteki ilaçlar ise meyve asitleri  veya retinoik asitlerdir. Daha derin tabakalara kadar nüfuz ederler. Soyucular bazen tek başında bazen başka yöntemler ile birlikte kullanılabilirler.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peelingler; yüzeysel, orta ve derin peeling olarak 3 gruba ayrılır. Yüzeysel ve derin peelingler doktorlar tarafından uygulanır ve değişik konsantrasyonlarda olabilirler. Bu meyve asit türevi ilaçlar doğru uygulandıklarında kişinin günlük aktivitelerini etkilemezler. Cilt tipi, cilt rengi ve problemin yoğunluğuna göre seans sayısı ve seans araları (ortalama 5-10 seans haftada bir) değişebilir. Derin peelingler cildin derin tabakalarına kadar soyma yaptıklarından  iyileşme dönemleri  ağır geçer. Doğru uygulanmadığında yan etki riski fazla olabileceğinden çok tercih edilmezler.

Cryotherapy (Kriyoterapi)

Lekenin dondurularak ortadan kaldırılmasıdır. Uygulamalar kolay ve pratiktir. Uygulamada sıvı azot veya karbondioksit kullanılır. Uygulamadan sonra bazen kızarıklık, su toplamalar ve ona takiben koyu renkte kabuklanmalar olabilir. Ortalama 2 hafta içersinde kabuklar dökülür ve daha canlı renkte canlı bir deri ortaya çıkar.

Sivilce Lekeleri

Sivilce izleri sivilcenin şiddeti ve tipiyle alakalıdır. Çok büyük sivilce oluşumlarında iz kalma ihtimali daha yüksektir. Ayrıca aynı bölgede sürekli olarak çıkan sivilceler de doku tahribatı nedeniyle iz bırakabilir. İz tedavisi süresince verilen ilaçlar sivilce tedavisi yaparken bir taraftan da iz tedavisi yapar. Buna rağmen geçmeyen sivilce lekeleri varsa başka tedaviler de uygulanır. Bu tedaviler sivilcenin cinsine göre farklılık gösterir. Eğer sivilce izleri çok yüzeyel ise kimyasal ve bitkisel peelingler ile dışarıdan sürülerek uygulanan ilaçlarla tedavi edilebilir. Ancak çok derin ve çukur izler varsa lazer tedavileri ve soyma yöntemleri uygulanabilir.

Lazer

Karbondioksit veya Erbium lazer kullanılabilir. Karbondioksit lazer derin soymaya neden olduğundan, uzun bir iyileşme dönemine ihtiyaç duyulur ve kollojen bantlarında yenilenme sağladıklarından aynı anda cilt de gençleşme sağlarlar. İyileşme dönemi zor ve uzun sürelidir. Erbium lazer grubunda ise iyileşme süresi daha kısa, yalnız işlem oldukça kanamalıdır. Aynı şekilde ciltte kollejen yapımında artış olduğundan beraberinde gençleşme sağlayabilir.

IPL(Yoğunlaştırılmış Atımlı Işık)

Ciltte herhangi bir soyulma yapmaksızın ciltteki lekeleri gidermektir. İşlemden sonraki ilk 2 hafta lekenin rengi koyulaşır, hafif bir kabuk tutar. 10-15 gün içersinde kabuklar dökülür, alttan daha temiz ve pürüzsüz bir cilt çıkar. Problemin yoğunluğuna göre ortalama 1-3 seans uygulama yapmak gerekir. Bu lazer çeşidi el üstündeki güneş lekeleri, dekolte ve göğüste yerleşen lekeler, yüzde, vücuttaki kılcal damar ve varislerde, keloid ve epilasyon amacı ile de kullanılabilir. 

Cildiniz Yaza Hazır mı?

CİLDİNİZ YAZA HAZIR MI?

Kendinize olan güveniniz, cildinizi nasıl gördüğünüz ya da nasıl hissettiğiniz ile yakından ilişkili. Basit birkaç önlemle bahara girerken cildiniz eskisinden daha parlak, pürüzsüz ve daha canlı olabilir.

-Baharda cildimizde ne gibi değişiklikler olabilir?

Baharın ve yazın gelmesiyle birlikte sıcak hava, güneş ve çevresel alerjenler cildimize tehlike oluşturmaktadır. Özellikle bahar ayında polenlerin etrafa saçılması, ağaçların çiçek açması ve çimenlerin yeşermesi ile kurdeşen gibi birtakım alerjik hastalıklarda beraberinde gelmektedir. Ayrıca güneşe bağlı alerjiler de cildin açıkta kalan bölümlerinde özellikle el, kollar ve yüzde kızarıklık kaşıntı ve kabarmaya neden olmaktadır.

-Daha fazla güneşe maruz kalmak cilt için sakıncalı mı?

Güneşin cilt üzerine olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Cilt yaşlanmasını tetiklemesi, kırışıkları arttırması, lekelerin oluşması kişiyi görüntü açısından rahatsız eden durumlar olmasına karşın, cilt kanserini tetiklemesi ise hayatını tehdit eden bir durumdur. Biz dermatologlar bu nedenden dolayı güneşten, ayrıca güneş dışında solaryum gibi yapay olan güçlü ışıklardan uzak durulmasını öneriyoruz. Solaryum özellikle yoğunlaştırılmış ultraviole (güneş ışığı) içerdiğinden normal güneş ışığından daha zararlıdır.

-Korunmak için neler yapılabilir?

Güneşin bu zararlı etkisinden korunmak için mutlaka cilt tipimize uygun bir güneş koruyucu krem kullanmalı, mümkünse şapka ve gözlük takmalı, sıkı dokulu kıyafetler giymeliyiz. Güneş koruyucumuzu seçerken dikkat etmemiz gereken koruma faktörü ve yapısıdır. Özellikle açık tenli kişiler ve bebeklerde daha yüksek koruma faktörlü (50 spf gibi) kremler tercih edilmeli, yine akneli ve yağlı ciltlerde yağsız losyon bazında koruyucuların, kuru ciltlerde ise nemlendirme oranı daha yüksek ürünlerin seçilmesi gerekir. Koruyucumuzu dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce sürmeliyiz ve uzun süre dışarıda kalacaksak da iki-üç saatte bir tekrar etmemiz gerekir. Koruyucunun üzerine makyaj yapılmasında her hangi bir sakınca yoktur.

-Ciltte güneşe bağlı başka ne gibi sorunlar görülmekte?

Güneş ve sıcak havanın özellikle yağlı ciltlerde oluşturduğu bir başka sorunda aknedir (sivilce). Alın burun ve yanaklarda küçük isilik benzeri, kaşıntılı döküntü şeklinde seyreder. Bunu önlemek için cildimizi sabun bazlı olmayan, yağ salınımını dengeleyen bir temizleyici ile temizlemek, asla makyajla yatmamak ve kapatıcıları yüzde uzun süre tutmamak, aşırı miktarda krem ve nemlendirici kullanmamak, haftada iki gün fiziksel peeling yapmak gerekir.

-Kullandığımız makyaj malzemelerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Kullandığımız bazı ilaçlar ve kozmetikler de yazın güneşin etkisiyle ciltte lekelenmeye neden olmaktadır. Doğum kontrol hapları, bazı tansiyon ilaçları, tetrasiklin gibi antibiotikler, A vitamini türevi ilaçlar, bazı akne ilaçları, içerisinde salisilik asit ve renk açıcı bulunan bazı kozmetikler bunların başında gelir. Cildimize yapılan bir travma (lazer epilasyon, ağda, kimyasal peeling,cilt bakımı vs.) sonrası oluşan kızarıklıkta da güneş etkileri ile leke oluşabilmektedir. Bu nedenle bu uygulamalar mümkün olduğunca yazın yapılmamaktadır. Eğer yapılacaksa da kızarıklık geçinceye kadar ve sonrasında güneşten çok iyi korunmalıdır. 

Güneş ışığından korunmanın bir diğer olumlu tarafı da mevcut benler üzerinde oluşabilecek kanseröz gelişimlerin önlenmesi ve yeni ben çıkışını azaltmaktır. Vitiligo (Ala hastalığı ), lupus, roza gibi cilt hastalıkları olan kişilerin güneş ışığı hassasiyeti arttığından dolayı korunmaları şarttır.

"Güneşin cilt üzerine olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Cilt yaşlanmasını tetiklemesi, kırışıkları arttırması, lekelerin oluşması kişiyi görüntü açısından rahatsız eden durumlar olmasına karşın, cilt kanserini tetiklemesi ise hayatını tehdit eden bir durumdur."

Akne İzi tedavisinde Altın Yöntem

Akne izi tedavisinde altın yöntem

Akne ve sivilceler, kimi zaman ciltte kalıcı izler bırakabiliyor.Bu izlerin tedavisinde kullanılan dermaroller yöntemi ile artık daha başarılı sonuçlar alınıyor.

Ergenlikte sivilceler neden artar?

Cildimizher yaş döneminde yağ ve ölü deri üretir. Fakat bu dönemde hormonal değişimle birliktesebum ve yağlanmada artış gözlenir. Bedenimizde normalde bulunan bakteriler bu sebumdan beslenir. Gerekli ve uygun temizliğin yapılması gerekir. Aksi halde çevre kirliliğinin de etkisiyle bu yağlar iltihaplı sivilcelere dönüşür.

Engellemek için ne yapmak gerekir?

Cilt temizliği her yaşta ama özellikle bu dönemde çok önemlidir. Bakım yapılmazsa siyah noktalar, beyaz kabarıklar, açık ve kapalı komedonlar dediğimiz unsurlarda artış olur. Bunlar aknenin ilk, en hafif şeklidir. Yüzün günde iki defa ılık su ve ph değeri 5.5 olan uygun bir temizleme jeliyle temizlenmesi bile yeterli olur. Aksi halde sivilce ikinci basamak dediğimiz, orta ve şiddetli seviyeye ulaşır. Siyah noktalara da bir hekim tarafından müdahale edilmesi gerekir.

Cilt bakımında nelere dikkat etmek gerekir?

Temel bakım, yüzün yıkanmasının yanı sıra günde iki defa tonik ve yağsız, nonkomedojenik nemlendirici uygulanmasıdır. Ama bunda da aşırıya kaçmamalı. Sivilcelerin yüzdeki kir nedeniyle oluştuğu zannıyla günde 5-6 defa ve sert yöntemlerle temizlik yapılırsa ters etki oluşur. Cilt tahriş olur. Minik iltihaplar dağılabilir ve iz bırakabilir.

Medikal müdahale hakkında bilgi verir misiniz?

Hafif vakalarda lokal antibiyotik kremler ve soyucu ilaçlar veriyoruz. Sebum salgısını azaltması için temizleyici losyonlar uygulanır. Daha şiddetli aknelerde ağızdan antibiyotik gerekebiliyor. Biraz da genetik yatkınlığı olan ileri vakalarda sistemik vitamin a tabletleri veriyoruz. Başarılı bir tedavidir, ama doktor kontrolünde kullanılması gerekir, çok ciddi yan etkileri vardır. Karaciğer enzimleri ve kan yağları kontrol edilmeden reçete edilmez, çünkü düzensiz ve fazla kullanımı karaciğere zarar verir. En hafifi dudak kuruluğu, kas ve eklem ağrısı yapar.

İzlerden kurtulmak mümkün mü?

Elbette. Medicana bünyesinde de bulunan dermarollertedavisi ile çok iyi sonuçlar alınıyor. 190 adet altın iğne ucu olan bu aletle ciltte 20 dakikada kapanan mikroskopik kanallar açıyoruz. İzlerin yapısına göre iğnelerin uzunluğunu ayarlıyoruz ve cilde kurutucu, tedavi edici ilaçlar enjekte ediyoruz. Zaten işlem sırasında kolajen sentezi aktive oluyor ve bağ dokusunda da artış sağlanıyor. Ancak aknenin aktif döneminde kullanılmıyor. Bu nedenle öncesinde cildi kimyasal peeling yöntemiyle kurutuyoruz.

Ne kadar zamanda sonuç alınır?

Seanslar 3-4 haftada bir uygulanır. Bir kaç seanstan sonra cilt yenilenmesi ortaya çıkar. Cildin yapısına göre yaklaşık 2-3 ayda izlerden kaybolur. Uygulama öncesi lokalanestezik losyon sürülür, pek bir ağrı da hissedilmez.

Güneşe dikkat

“Sık yapılan bir yanlışı da düzeltmek gerekir. Halk arasında güneş ve solaryumun sivilce ve akneye iyi geldiği, kuruttuğuinanışı yaygındır. Hâlbuki durum tam tersi. Ciltte hafif olan izler, kontrolsüz güneş banyosu ve solaryum ile kalıcı olur, lekeler de koyulaşabilir. Güneş elbette genel anlamda yararlıdır, fakat korumasız ve uzun süreli maruz kalmak kanser riskini ciddi oranda artırır. Aynı risk solaryum için de geçerli. Mutlaka yağsız koruyucu ürünler kullanılmalı. Yağlı olanlar da sivilceleri artırabilir.” 

Buradasınız: Home Haberler